Tuesday, 10 July 2012

Turkija (ne)turistams. 3 dalis.

Apie Turkiją, Kayseri miestą, maistą, tradicijas ir žmones smulkiau, net sakyčiau labai smulkiai.
Primenu:  Birželio 17-23 dienomis viešėjome Turkijoje vykdydami jaunimo mainų projektą "Discover yourself with dramatherapy".

Pramogos:
Religiniai skirtumai daro savo, tad Turkijoje jokios diskotekos nerasite. Kai buvome Turkish night, mums surengė šokius su šiuolaikinėmis top dainomis. Tačiau tai visiškai į turistus orientuotas renginys, tad stebėtis nėra ko. Visgi tai buvo vienas iš nuostabiausių vakarėlių mano gyvenime, netgi taip. Amerikonai ir europiečiai daro savo įtaka ir atsiranda po vieną kokį klubiaką mieste, ten alkoholio neparduoda. Kaip gi jie linksminasi? Kaljanai labai populiarūs, ypač Kayseri, kiek matėm.

Žmonės sėdi lauko kavinukėse, o kartais ir kavinėse, ir rūko kaljanus, kuriuos galima užsakyti taip pat kaip ir arbatą, ar kavą. Na ir ta pati arbata jiems vos ne pramoga. Įdomiai, bet realybėje nėra taip nūdnai, kaip ant popieriaus.
 
Pinigai:
Turkijos pinigas vadinamas lira, o centai - kuruš. Valiutų kursas maždaug toks:  1 lira kainuoja 1.5229 lito.
Apytikslės kainos:
Vanduo (nesvarbu koks butelis) nuo 0,5 iki1,75 liros.
Visokie šokoladukai, batonėliai 1-2 liros, kažkokie įmantresni 3-4.
Degtinė "binboa" 0,5 litro kainuoja 28 liras, didesnis butelis - 47 berods.
Didelis arbatos pakelis 5-6 liras.
Visokie tradiciniai saldumynai su riešutais kainuoja nepigiai už 7-10 lirų gausite nediduką maišiuką ar dėžutę.
Suvenyriniai magnetukai 1-5 liros, priklausomai nuo pirkimo vietos.
Arbata (1 puodukas) 0,5-1 liros
1 pravažiavimo žetonas Istanbule - 2 liros.
Istanbulo oro uoste bagažą pridavėm už 15 lirų berods.
Makdake sutilpom į 9 liras maždaug, kai pirkom įvairius kompleksus.
Ledai 2-4 liros.
Bižuterija nuo mažiausių kainų iki tikrai brangių dalykų
Rankinės vidutiniškai 30-50 lirų
Skaros 10-15 lirų.
Mergyčkos visai nebrangiai tabaką kaljanui pirko, didelės pakuotės už 5 liras, jei gerai atsimenu.
Arbūzas 3-4 liros.
5-6 nektarinai kainuoja apie 2-3 liras.
Svarbu stebėti valiutų kursus, dažnai oro uostuose keityklos siūlo nelabai palankius keitimus. Geriausiai keisti pinigus turguose, kur yra keityklos.
Įdomu ir tai, jog Turkijoje esti 25 kuruš (centų) moneta.. Vieną tokią atsiminimui pasilikau!

Žodynas:
Man asmeniškai turkų kalbą yra sudėtinga. Patys trumpiausi žodžiai tokie, kaip ačiū, pas juo yra du ilgi žodžiai, kuriuos atsiminti yra nerealu, Štai keli žodeliai, kuriuos aš moku, kuriuos galit lengvai išmokt ir jūs; )
Merhaba - sveiki, labas
Havalimani - oro uostas
Kanka - draugas
Chayi - arbata
Bardak - puodukas
Nagile - kaljanas
Bazar -turgus
Serefe - net nežinau kaip lietuviškai pasakyti "cheers" ;D

Muzika:
Tradiciškai turkai groja ant instrumento panašaus į rusišką balalaiką, vadinamas baglama.

Jos beje visur turguje parduodamos. Turkiška muzika yra labai graži, tad mėgaukitės ja.

Susitikimai:
Nesutikom Kayseri jokių lietuvių turistų. Ir iš vis turistų kažkaip nematyt buvo. Vien turkiukai ir turkaitės. Mūsų hostelyje apsistojo kažkokie europiečiai vyrai su didžiūlėm kuprinėm, manau arba po kalnus laipioja arba parasparniais skraido, nes kaip tik jų sezonas. Taip pat sutikom kelis rusus, kas mus labai nudžiugino!  Na, o Kapadokijo mieste matėm daug azijiečių kilmės turistų: kinų, japoną, korėjiečių gal. Ir tų pačių turkų vėlgi keliaujančių ir besižavinčiu savo šalimi.


Ir pabaigai mano įžymusis kultūrinis šokas:
Daug keliauju ir dėl to buvau visiškai nuoširdžiai įsitikinusi, jog kažkas tokio kaip kultūrinis šokas su manimi neatsitiks niekada, bet Turkija nustebino mane visom prasmėm. Išvardinsiu dalykus, kurie mane sukrėtė. Manau, jeigu įspūdžių į marias sukaupiantis žmonės sužinotų apie visą tai iš anksto, jiems būtų žymiai lengviau.
1. Moterų padėtis - jums teks išvysti įvairių moterų: slepiančių savo kūną po storiausias drabužių sluoksniais karščiausiu oru, su išpaišytomis rankomis, o taip pat tik moteriškų akių, sukaupusių savy daugybę jausmų. Turkijoje moters padėtis yra kitokia nei Lietuvoje ir iš kart reik su tuo susitaikyti.
2. Dėmesys - į tave žiūrės skirtingai (Toliau gali skaityti tik merginos). Vieni žiūrės kaip į prostiturę, nes tu apnuoginusi pečius ir kojas, kiti žiūrės, kaip į ateivį iš kitos planetas, bus susižavėjimo ir pavydo žvilgsnių, taip pat paniekos ir rustūmo. Tave nuolat kas nors stebės, o apsukrieji norės paliesti tave, tavo odą ar plaukus, tarsi įkvėpti dalį tavęs.
3. Religija. Jų maldos, ypač 4 ryto ir 22 vakarą girdimos net atokiausiame kalnų miestelyje. O jų mečetės ir prie jų durų palikta avalynė sukelia keistus pojūčius, patikėkit.
4. Maistas - aštru aštru aštru, ir kartu nejuntamas alkis, nei kiek.
Tai tiek apie Kayseri ir pačia Turkiją mano akimis. Jeigu jums ši informacija bus naudinga, apsidžiaugsiu. Primenu, jog tai tik mano nuomonė, kuri jums gali pasirodyti visiškai netinkama ir nederanti su žodžiu Turkija. Tokią štai Turkiją regėjo mano akys ir jautė mano širdis.


Jeigu norėtumėte sužinoti apie kažkokią turkiško gyvenimo sritį, kurios čia nepaminėjau, tiesiog paminėkite ją komentaruose.

Patricija

No comments:

Post a Comment